+38 (044) 300-25-33

Диспетчер

24/7

Прийом заявок

Чи можна ставити лічильник холодної води на гарячу і навпаки?

эта страница также доступна на русском

Досить часто нам ставлять одне і те ж питання. Чи можна у себе вдома встановити однакові лічильники? Тобто чи можна встановлювати 2 лічильника холодної води (ХВЛ) або 2 лічильника гарячої води (ГВЛ) для фіксації витрати гарячої і холодної води?


Чим відрізняються прилади ГВЛ и ХВЛ?

Індивідуальні прилади обліку мають між собою не тільки колірну диференціацію (ку!), а й серйозні конструктивні відмінності. Всім відомо, що корпус лічильників ХВ синій, а корпус лічильників ГВ – червоний. Але головна відмінність приладів не візуальне, а технічне. Виробники водомірів заявляють, що внутрішні деталі приладів обліку холодної та гарячої води виконані з різних матеріалів.

Прилади обліку холодної води вимірюють обсяг води, температура якої варіює в діапазоні 5-30°С, в той час як лічильники гарячої води розраховані на вимір води з температурою в діапазоні 5-90°С.

Оскільки за нормативами холодна повинна мати t в межах 5-30°С, то за логікою ГВЛ цілком придатний для вимірювання витрати холодної води.

А ось ХВЛ фіксувати витрату гарячої води точно не може, тому що за нормативами гаряча вода повинна мати t в межах 50-70°С.

Повірка лічильників "Водомір-Майстер"

Чому не варто “хімічити”

Отже, лічильники холодної води точно не можна встановлювати на трубах з гарячим водопостачанням, – їх технічні параметри просто не призначені для роботи з агресивним середовищем, якої є гаряча вода. А ось лічильники гарячої води більш універсальні, – фіксувати їх на трубах з холодним водопостачанням цілком законно!

Але якщо в першому варіанті все однозначно, то в другому – не зовсім. З одного боку представники компаній-постачальників послуг водопостачання (Київводоканалу, Київтеплоенерго, Євро-Реконструкції) не повинні відмовляти в опломбування та постановці на облік лічильників ГВЛ на трубах з холодною водою. Метрологічні служби також не мають причин відмовлятися проводити повірку лічильників гарячої води на трубах з холодною водою.

Однак, існує ймовірність, що з цим всім будуть певні проблеми. Тому краще не ризикувати.


Висновок

Підводячи підсумок, хочеться ще раз підкреслити, що лічильники гарячої води для обліку витрати ХВ ставити можна. При цьому лічильники холодної води для обліку витрати ГВ, не можна.

Але в будь-якому випадку краще ці лічильники розділяти і встановлювати їх за призначенням. На це є як мінімум 3 причини:

  • ціна на лічильники ХВЛ і ГВЛ абсолютно рівна, тому просто немає ніякого сенсу купувати 2 ідентичних водоміра;
  • в майбутньому це дозволить уникати плутанини в знятті показань. Візуально набагато зручніше знімати показання гарячої води з червоного лічильника і холодної води з синього лічильника. В даному випадку помилки при зчитуванні показників циферблата практично виключені.
  • виключається ризик відмови компанії-постовщіка послуг в опломбуванні та реєстрації лічильника (ів).

 

Ваш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Відправляючи повідомлення, Ви дозволяєте збір та обробку персональних даних. Політика конфіденційності.