
эта страница также доступна на *усском 🐽
Сучасні лічильники води бувають декількох типів: з електронним, роликовим і комбінованим роликовим дисплеєм. Більшість лічильників оснащені стандартним роликовим дисплеєм з вісьмома (або сімома) роликами, але іноді трапляються лічильники і з п’ятьма роликами.
Також зустрічаються прилади обліку з електронним дисплеєм, як правило, це багатотарифні лічильники гарячої води типу “Архімед”. Їх розглядати в цій статті ми не будемо, оскільки питань зі зняттям показань у подібних лічильниках у споживачів зазвичай не виникає.
Зняття показників лічильників води з класичною роликовою шкалою
На класичних лічильниках, залежно від виробника, дисплей може складатися з:
- 5 чорних і 3 червоних віконець (наприклад більшість лічильників води українського виробництва)
- 4 чорних і 3 червоних віконець (наприклад польські лічильники EcoMess)
- 5 чорних і 2 червоних віконець (наприклад німецькі лічильники ZENNER)
Техніка зняття показань на всіх трьох типах абсолютно однакова. Розглянемо на нашому прикладі перший варіант із 5 чорних і 3 червоних віконець: перші 5 цифр позначають кубічні метри, а останні 3 цифри – літри, яких часто не враховують під час виставлення рахунків.

Приклад: Припустимо, на дисплеї вашого лічильника відображається 7 м3 і 131 літр. Ви можете округлити літри до найближчого цілого числа, або включити їх у наступний розрахунковий місяць, коли лічильник перейде на наступний кубометр.
Правила виставлення рахунків
Зазвичай водоканали (або керуючі компанії) виставляють рахунки за воду в цілих кубометрах, ігноруючи дробову частину. Тому, повідомляючи про свої показання, можна записувати тільки перші цифри до коми.

Приклад: Якщо ви подаєте показання вперше, запишіть 7 м3 (з округленням або без). Наступного місяця, якщо показання покажуть 15 кубометрів і 443 літри, ваш рахунок все одно буде заснований на 15 м3.
Головне послідовність
Незалежно від того, округляєте ви дробову частину чи ігноруєте її, загальна кількість кубометрів у рахунку залишається незмінною. Виберіть метод і дотримуйтеся його щомісяця, щоб зберегти точність виставлення рахунків.
Під час подачі перших показань усе просто – запишіть цілу кількість кубічних метрів, що відображається на дисплеї. Округляти чи ні – залежить від ваших уподобань.
Для наступних показань запишіть різницю між показаннями поточного і попереднього місяця. Якщо зараз лічильник показує 15 м3, а минулого місяця було 7, значить, ви витратили 8 м3.
Зняття показників лічильників води з 5-ти роликовою шкалою
Деякі лічильники, наприклад старі моделі італійських лічильників B Meters або нові моделі турецьких Baylan‘ів, оснащені роликовою шкалою для цілої частини і 4-ма (рідше 3-ма) циферблатами для дробової частини. Такі лічильники прийнято називати “комбіновано-роликовими цифровими шкалами” або “п’ятироликовими”.
Якщо у вас п’ятироликовий вимірювальний прилад, вам треба зчитувати цілу частину з роликових цифр, а дробову частину – з циферблатів. Давайте розберемося в особливостях точного й ефективного зчитування показань цих лічильників.

Пристрій п’ятироликових лічильників
У п’ятироликових лічильниках одна роликова шкала показує тисячі літрів, інша – сотні, третя – десятки, а четверта – одиниці. Щоб визначити дробову частину, ви множите значення тисяч літрів на 0,1, сотень літрів на 0,01, десятків – на 0,001, а одиниць – на 0,0001, а потім складаєте отримані результати разом.
Приклад розрахунку: Якщо показання дорівнюють 6 для тисяч літрів, 1 для сотень, 3 для десятків і 0 для одиниць, то розрахунок буде таким:
6 * 0,1 + 1 * 0,01 + 3 * 0,001 + 0 * 0,0001= 0,6130 м3.
Додавши цю дробову частину до цілої частини, скажімо, 0, ми отримаємо загальну витрату води 0,6130 кубометрів.
Під час запису показань можна округлити дробову частину відповідно до математичних правил або взагалі опустити її. Якщо ви оберете округлення, то результат дорівнюватиме 1 м3, в іншому разі – 0 м3. Якщо ви вирішите не враховувати дробову частину, то невикористану частину кубометра буде виставлено в рахунок у наступному періоді.

Як і у випадку з восьмироликовими лічильниками, під час первинного зняття показань ви записуєте всю цифру з лічильника: або 1, або 0, залежно від того, чи округлюєте ви дробову частину. У рахунку за наступний місяць ви вкажете різницю між новими і попередніми показаннями: або 8 м3 (9-1), або 9 м3 (9-0) спожитої води.
Як знімати показники з електронних лічильників води
Електронні лічильники води з цифровим дисплеєм, не так поширені, як аналогові водоміри. Незважаючи на те, що вони дорожчі і потребують електроенергії, – значних переваг порівняно з традиційними лічильниками роликового типу вони не мають. Проте, якщо ви зіткнулися з електронним дисплеєм, ось як розібратися в ньому.

Запис цілих кубічних одиниць
Якщо ваш лічильник води оснащений електронним дисплеєм, записуйте ціле число кубічних одиниць. На відміну від аналогових лічильників, тут немає необхідності розшифровувати циферблати, що обертаються. Замість цього просто запишіть ціле значення, представлене на електронному табло.
Приклад: У нашому сценарії запишіть 25 м3, або округливши літри, або проігнорувавши десяткову частину.
Десяткова частина
Якщо ви зіткнулися з десятковими крапками, округліть їх, дотримуючись стандартних математичних правил. Як альтернатива ви можете взагалі не враховувати десяткову частину, забезпечуючи простоту показань.
Висновок
Правильне зняття показань лічильників води є важливою частиною ефективного управління комунальними послугами. Незалежно від типу вашого лічильника – чи то класичний роликовий, чи то п’ятироликовий, чи то електронний – дотримання кількох ключових принципів забезпечить точність обліку:
- Регулярно знімайте показання в один і той самий день місяця
- Записуйте тільки цілі кубометри, якщо інше не вимагається постачальником послуг
- Дотримуйтеся обраного методу округлення або ігнорування дробової частини
- Перевіряйте різницю між поточними та попередніми показаннями для виявлення аномалій
Важливо пам’ятати про необхідність періодичної повірки лічильників води. Згідно із законодавством України, повірку лічильників холодної та гарячої води необхідно проводити кожні 4 роки8. Це допомагає забезпечити точність вимірювань і уникнути переплат.
Розуміння особливостей вашого типу лічильника та послідовне застосування правил зняття показань допоможе уникнути помилок у розрахунках і забезпечить справедливу оплату за фактично спожиту воду.
Крім того, слід враховувати, що термін служби лічильників води становить приблизно 12 років. Після закінчення цього терміну або при виявленні несправностей рекомендується провести заміну лічильників води. Своєчасна заміна приладів обліку гарантує точність вимірювань і допоможе уникнути можливих проблем з комунальними службами.